Dobra apteczka - warto ją mieć na wyposażeniu samochodu
Dobra apteczka - warto ją mieć na wyposażeniu samochodu

Dobra apteczka - warto ją mieć na wyposażeniu samochodu

Apteczka samochodowa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu. Nawet najbardziej doświadczonym kierowcom zdarzają się nieprzewidziane sytuacje w podróży i wypadki na trasie, dlatego zawsze warto mieć przy sobie dobrze wyposażoną  apteczkę samochodową, która pomoże zadbać o zdrowie, a czasem nawet uratować życie współpasażerom i samemu kierującemu pojazdem. Jakie są rodzaje apteczek samochodowych? W jakich sytuacjach mogą się przydać poszczególne elementy jej wyposażenia? Czy posiadanie apteczki pierwszej pomocy jest obowiązkowe? Odpowiedzi na te i wiele innych ważnych pytań związanych z tematem pierwszej pomocy znajdziecie w niniejszym artykule.

Apteczka do samochodu - zalety posiadania tej dobrze wyposażonej

Co powinien mieć na wyposażeniu każdy kierowca? Kiedy wpiszesz w wyszukiwarce internetowej frazę: apteczka samochodowa Europa – przekonasz się, że jej posiadanie jest obowiązkowe w wielu krajach europejskich. A czy orientujesz się, jak to wygląda w Polsce? Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami w samochodzie osobowym należy mieć trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji i homologowaną gaśnicę proszkową. Nie otrzymasz więc mandatu za brak apteczki do auta, ale…musisz mieć na względzie, że w Polsce jest ustawowy obowiązek udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym i za bierne zachowanie w miejscu wypadku grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Poza tym zgodnie z polskimi przepisami kodeksu karnego apteczka pierwszej pomocy musi znajdować się na wyposażeniu taksówek, pojazdów nauki jazdy i egzaminacyjnych oraz samochodów ciężarowych przystosowanych do przewozu osób (czy wiedziałeś, że istnieje zatem coś takiego jak - apteczka autobusowa?). Posiadanie dobrze wyposażonej apteczki samochodowej to szansa na zminimalizowanie obrażeń rannego, a nawet możliwość uratowania komuś życia zanim będzie można skorzystać z pomocy służb ratunkowych i medycznych.  Jeśli szukasz gotowej do użycia apteczki pierwszej pomocy w sam raz dla kierowcy, zainteresuj się ofertą sklepów, które mają np. zestawy COMBI – czyli 3w1: apteczkę pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelkę ostrzegawczą.

Rodzaje apteczek samochodowych

Jaka apteczka do samochodu będzie optymalna? Wszystko zależy od rodzaju samochodu, charakteru podróży, indywidualnych potrzeb pasażerów oraz samego kierowcy. Standardowa apteczka pierwszej pomocy zawiera środki niezbędne do opanowania: skaleczeń, oparzeń, stłuczeń. Na pierwszy rzut oka taka apteczka jest zgodna z obowiązującymi normami i łatwo dostępna w sklepach. Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz apteczkę samochodową dobrej jakości, sprawdź, czy jest ona zgodna ze standardami DIN stosowanymi przy pierwszej pomocy. Dla samochodów należy wybierać apteczki samochodowe zgodne z normą DIN 13164. W wyposażeniu takiej apteczki pierwszej pomocy DIN 13164 znajdują się między innymi: zestaw plastrów, opaska elastyczna, koc ratunkowy, jednorazowa maska medyczna. Nie zawsze wystarczy mieć pod ręką standardową apteczkę pierwszej pomocy. Zdaniem lekarzy i ratowników medycznych niekiedy warto zaopatrzyć się w indywidualną apteczkę pierwszej pomocy, czyli taką, która jest dostosowana i przygotowana pod kątem użytkownika, uwzględnia jego stan zdrowia, konkretne wymagania medyczne pasażerów. Niekiedy w sklepach z artykułami samochodowymi można kupić nawet specjalistyczne apteczki pierwszej pomocy zgodne z normą AK 10.2 – dla pojazdów przewożących 9 i więcej osób. Apteczki specjalistyczne zawierają np. aparat do sztucznego oddychania, defibrylatory AED; osoby z nich korzystające powinny być dobrze przeszkolone z udzielania zaawansowanej pomocy medycznej. 

Zestaw pierwszej pomocy - ważne informacje

Apteczka samochodowa powinna zapewnić szybką i skuteczną pomoc w nagłych sytuacjach i wypadkach samochodowych. Pamiętajmy o tym, że na wyposażeniu apteczki pierwszej pomocy nie powinny znajdować się leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwhistaminowe – bo należy przewozić je w odpowiednich warunkach, zaś apteczka w aucie jest narażona na zmiany wilgotności i temperatury. Zestaw pierwszej pomocy dla samochodów określa norma DIN  13164, czyli dostosowana do najczęściej występujących zdarzeń – np. konieczności opatrywania podczas wypadków drogowych. Dobra apteczka samochodowa musi spełniać normy CE, zawierać materiały wysokiej jakości, musi też być czysta, dobrze oznakowana.  Należy umieścić ją w łatwo dostępnym miejscu – np. w skrytce samochodowej, pod fotelem, w bocznej kieszeni drzwi lub w specjalnym schowku.

Dobrej jakości apteczki pierwszej pomocy można kupić w sklepach z artykułami motoryzacyjnymi, sklepach z akcesoriami podróżnymi, a nawet w niektórych supermarketach i stacjach benzynowych. Jeśli masz taką możliwość, możesz je nabyć również w aptekach czy sklepach medycznych. Pamiętaj, że okres ważności apteczki samochodowej to zwykle 5 lat, jak również, że każdy element sterylny z jej wyposażenia powinien posiadać numer serii, datę produkcji, datę ważności. Warto więc kupować apteczki pierwszej pomocy w sprawdzonych miejscach i regularnie sprawdzać termin ważności wszystkich elementów jej wyposażenia.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl